Mon. Jun 27th, 2022

Finasteryd w leczeniu łysienia androgenowego

Na androgenowe wypadanie włosów cierpią przeważnie mężczyźni. Oczywiście za androgenową utratę włosów u mężczyzn zazwyczaj odpowiedzialne są geny. Wówczas dziedziczność nadmiernego wypadania włosów spowodowana jest tym, że mieszki włosowe u osób borykających się z tym problemem są bardziej niż u innych wrażliwe na dihydrotestosteron.

Dihydrotestosteron to pochodna testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. To właśnie ta substancja prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a w efekcie do ich nadmiernego wypadania. Przy łysieniu androgenowym linia włosów u mężczyzn systematycznie przesuwa się ku górze. Proces ten może następować stopniowo, a włosy zaczynają wypadać na samym czubku głowy. Natomiast prędkość tego procesu jest kwestią indywidualną. Miniaturyzację mieszków włosowych można zahamować poprzez zastosowanie finasterydu. Finasteryd wykazuje duża skuteczność w porównaniu z innymi lekami na nadmierne wypadanie włosów.

Co zrobić gdy cierpimy na łysienie androgenowe?

Obecnie coraz więcej mężczyzn cierpiących na nadmierne wypadanie włosów poszukuje skutecznych sposobów na walkę z tym problemem. Na szczęście istnieje wiele preparatów leczniczych wykazujących dużą skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego. Oczywiście osoba zmagająca się z tym problemem w pierwszej kolejności powinna zgłosić się do dermatologa, który dokładnie oceni problem i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Finasteryd

Finasteryd to zarejestrowany lek działający między innymi na męskie łysienie androgenowe. Warto wiedzieć, że jest to organiczny związek chemiczny z grupy steroidów, który ma za zadanie hamować pewien enzym zwany 5-α-reduktazy typu II. Stosowanie finasterydu wpływa na zmniejszenie się poziomu dihydrotestosteronu w mieszkach włosowych, a w efekcie hamowane jest łysienie. Prościej rzecz ujmując lek ten przekształca testosteron w jego o wiele bardziej aktywną formę, czyli 5-alfa-dihydrotestosteron. Lek ten znajduje także zastosowanie w leczeniu innych poważnych męskich schorzeń.

Jak długo trwa kuracja Finasterydem w leczeniu łysienia androgenowego?

Na efekty terapii preparatem, jakim jest finasteryd należy poczekać kilka miesięcy. Przeważnie pierwsze rezultaty są już widoczne po pięciu miesiącach od rozpoczęcia terapii. Co więcej warto także zwrócić uwagę, że stosowanie Finasterydu niesie z sobą niewiele działań niepożądanych.

Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego

Oprócz skuteczności jaką wykazuje Finasteryd w leczeniu łysienia, finasteryd także dobrze sprawdza się w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Obecnie wielu mężczyzn ma problem z problemem jakim jest rozrost prostaty. Wówczas gruczoł krokowy u mężczyzn powiększa się i prowadzi do zmniejszenia przepływu moczu oraz istnieje możliwość pojawienia się ryzyka u takiego pacjenta ostrego zatrzymania moczu. W efekcie wzrasta ryzyko konieczności przeprowadzenia u takiej osoby zabiegu chirurgicznego. Stosowanie finasterydu wpływa na zmniejszenie rozmiaru gruczołu krokowego u mężczyzn. Dzięki preparatowi poprawia się przepływ moczu oraz zmniejsza się ryzyko ostrego zatrzymania moczu. Zatem spada także ryzyko konieczności przeprowadzenia u takiego pacjenta zabiegu operacyjnego, w tym także przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego. Problemy dotyczące dolnych dróg moczowych dotyka dużą ilość mężczyzn. Niestety wielu z nich zbyt długo zwleka z wizytą u specjalisty.

Działanie finasterydu

Finasteryd należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Finasteryd wpływa, jak wyżej wspomniano na zmniejszenie stężenia DHT we krwi oraz w samym gruczole krokowym u pacjentów. Łagodzi objawy rozrostu prostatektomii oraz sprawdza się w leczeniu nadmiernego wypadania włosów na tle androgenowym. Natomiast podczas leczenia androgenowego łysienia zaleca się przyjmowanie finasterydu w zmniejszonej dawce niż w leczeniu przerostu prostaty. Dawka 5mg przyjmowanych raz na 24 godziny powoduje zahamowanie procesów chorobowych ze strony dolnych dróg moczowych u mężczyzn.

Przeciwwskazania, czyli działania niepożądane płynące z stosowania finasterydu

Należy pamiętać, że finasteryd jest lekiem, który stosuje się w leczeniu męskich problemów. Nie należy go podawać kobietom, ani dzieciom. Preparat ten jest szczególnie szkodliwy dla płodu. Wówczas może on wywołać zaburzenia w rozwoju płodów męskich. Co więcej kobiety będące w ciąży nie powinny nawet dotykać tych tabletek gdyż substancja w nich zawarta może wchłonąć się przez ich skórę i zaszkodzić płodowi. Preparat podawany jest doustnie.

Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem do stosowania finasterydu jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Co więcej istnieje możliwość połączenia, czyli wejścia w interakcje finasterydu z innymi przyjmowanymi lekami.

Ponadto u niektórych pacjentów istniej możliwość pojawienia się innych działań niepożądanych takich jak m. in.:

 • spadek/obniżenie libido,
 • ginekomastia,
 • zaburzenia wzwodu,
 • impotencja,
 • bolesność gruczołów sutkowych,
 • ból jąder,
 • powiększenie gruczołów sutkowych,
 • zmniejszona ilość nasienia po wytrysku,
 • nadwrażliwość na lek.

Nie wpływa to jednak na fakt, iż większość z leczonych tym preparatem dobrze go toleruje i nie odczuwa żadnych dolegliwości po jego zastosowaniu.

Zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego w drodze do poprawy przepływu moczu

Warto wiedzieć, że prostata to nic innego jak niewielki gruczoł, który otacza cewkę moczową i umiejscowiony jest nieopodal pęcherza. Przeważnie problemy gruczołu krokowego u mężczyzn pojawiają się po pięćdziesiątym roku życia. Niestety początkowo schorzenie związane z przyrostem prostaty może nie wywoływać żadnych niepokojących dolegliwości. Prawidłowa diagnostyka oraz odpowiednie leczenie przerośniętego gruczołu krokowego jest wysoce istotne gdyż problem może przemienić się w gruczolaka, który może prowadzić do transformacji nowotworowej, a w efekcie dp raka stercza. Pacjent, który podejrzewa u siebie to schorzenie powinien w celu diagnostyki skierować się do gabinetu lekarza, jakim jest urolog.

Co więcej mężczyźni nie zależnie od swojego wieku mogą podjąć działania profilaktyczne. W tym celu należy zastosować odpowiednie odżywianie się. Wówczas dieta musi być bogata w substancje, które korzystnie wpływają na funkcję gruczołu.

Według danych statystycznych rozrost prostaty to problem dotykający co drugiego mężczyznę znajdującego się po 55 roku życia. Niestety wielu mężczyzn bagatelizuje ten krępujący dla nich problem, a to prowadzi do jego pogłębienia i powstawania zmian nowotworowych.

Jak obyć się bez konieczności leczenia chirurgicznego?

Aby uniknąć leczenia chirurgicznego rozrostu gruczołu krokowego jest przede wszystkim obserwowanie swojego ciała. Zwiększenie się gruczołu krokowego wywiera wpływ na prawidłowe funkcjonowanie męskiego układu moczowego. Cewka stercza zwęża się a u pacjenta pojawiają się między innymi:

 • problemy z oddawaniem moczy, w tym przerywany strumień moczu,
 • częstomocz występujący w dzień, a także w nocy,
 • dłuższy czas oddawania moczu,
 • słaby, a nawet powolny strumień moczu,
 • brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza,
 • odczuwalny ucisk na pęcherz bądź ścisk pęcherza,
 • problemy związane z nietrzymaniem moczu, w tym nietrzymanie moczu,
 • pojawienia się krwi w oddawanym moczu.

Niestety większość z wyżej wymienionych objawów pojawia się w momencie gdy problem jest już zaawansowany, a objawy te najczęściej pojawiają się stopniowo. Zatem warto wcześniej zadbać o swoje zdrowie i nawet w celach profilaktycznych udać się do lekarza. Wówczas nawet jeśli specjalista wykryje u danego pacjenta problem jest duża szansa na zmniejszenie ryzyka chirurgicznego zabiegu, uszkodzenia nerek oraz pojawienia się zmian nowotworowych. Lekarz w celu zastosowania odpowiedniego leczenia powinien zlecić pomiar PSA w osoczu. Przyjmowanie finasterydu może zapobiec konieczności leczenia operacyjnego. Finasteryd przenika przez barierę krew-mózg, co więcej warto wiedzieć, że pożywienie/pokarm nie wywiera wpływu na wchłanianie leku. Zalety stosowania finasterydu są zatem ogromne.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.